הגבלות בהליך חדלות פירעון
אחד הנושאים שמטרידים חייבים שנקלעו לקשיים בבואו להתייעץ עם עורך דין חדלות פירעון, הוצאה לפועל, פשיטת רגל ועוד... היא השאלה אלו הגבלות יוטלו על החייב במסגרת הליך חדלות פירעון/פשיטת רגל??
לכן אם נכנסת להליך חדלות פירעון, או אתה שוקל את האפשרות להתחיל את ההליך ולפעול למחיקת החובות והתחיל בחיים כלכליים חדשים, מאמר זה הוא בדיוק בשבילך. כאן תוכל למצוא מהם ההגבלות העיקריות שחלות על חייב בהליך חדלות פירעון.
ההגבלות המוטלות על החייב חלות מרגע מתן צו פתיחת הליך חדלות פירעון/פשיטת רגל . אולם, באפשרותו של הממונה (הכונס הרשמי) להמליץ כי ההגבלות על חייב יחולו עם הגשת הבקשה בטרם קבלת הצו.
ההגבלות הן:
 לקוח מוגבל בבנק:
בעבר טרם כניסת החוק החדש, חייב בהליך פשיטת רגל לא יכל לפתוח חשבון בנק, להשתמש בכרטיס אשראי ולקבל צ'קים. אולם, עם כניסת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי לתוקף בהליך, צווי הכינוס מתירים לחייב לפתוח חשבון בנק  ביתרת זכות בלבד. כמו כן, לעשות שימוש בכרטיס אשראי מסוג דירקט, שהוא כרטיס חיוב למזומן וללא מסגרת אשראי וכן בהוראות קבע- ובלבד שהדבר יקבל את אישור הממונה ובית המשפט. לעיתים ובנסיבות מסוימות בתי המשפט התירו לחייבים לקבל פנקס צ'קים למטרות שכירות.
צו עיכוב יציאה מן הארץ
עם קבלת הצו לשיקום כלכלי בהליכי חדלות פירעון כנגד החייב מוצא צו עיכוב יציאה מהארץ ועד לסיום ההליך. מטרתה של מגבלה זו היא למנוע מהחייב לברוח לחו"ל ולהתחמק מתשלום חובותיו. אולם, במקרים מיוחדים ובנסיבות מיוחדות שהחייב אשר מצוי בהליך וצריך לצאת מן הארץ למטרות רפואיות, משפחתיות, דתיות (דכון נסיעה לאומן לראש השנה) או לצרכי עבודה וכדו' יכול  לפנות בבקשה להסרת העיכוב ובית המשפט בוחן כל מקרה לגופו ובמקרים מתאימים יכול לאשר להסיר את הצו לתקופה מסויימת ובתנאים מסוימים.
איסור ייסוד תאגיד:
חייב בהליך חדלות פרעון לא יכול לייסד תאגיד, עמותה, חברה ו/או לשמש כדירקטור, כמנכ"ל ו/או נושא משרה אחר בתאגיד. במקרה בו עוד טרם כניסתו להליך החייב הנו נושא משרה בתאגיד או בעל עניין, רשאי בית המשפט להפסיק את כהונתו. כיום, בהתאם לפסיקה וברוח הרפורמה החדשה, ועל מנת לצמצם ככל הניתן את הפגיעה במקורות הפרנסה של חייבים שהיו והנם עצמאיים, בתי המשפט נוטים לאשר פתיחת תיק עוסק מורשה/פטור לחייבים בהליך וכך הם יכולים להמשיך לעבוד כעצמאים בתנאים מסוימים.
חשיבות ההיועצות וייצוג ע"י עו"ד חדלות פירעון, פשיטת רגל
כפי שהצגתי, מדובר בהליך מורכב ודינמיעם תחילת ההליך  מציאות שאליה התרגל החייב משתנה בהינף יד. וחיי היום יום הופכים להיות מוגבלים במידה מסוימת הגבלות אלו ושינוי הנסיבות הן למען המטרה העיקרית והבלעדית  של שיקום והתנהלות כלכלית נכונה בדרך לפתיחת דף חדש נקי מחובות.
לעומת העבר החוק החדש מתרכז בערך שיקום החייב, ההלכות החדשות בהליך חדלות פירעון משתנות בהתאם למציאות הדינמית והצרכים הבסיסיים של החייב.
לאורך ההליך הממונה, הנאמן ובית המשפט נדרש במהלך הליכי חדלות הפירעון להכריע בבקשות רבות, שמוגשות מצד הנושים, המנהל המיוחד והחייב. דוגמא בית המשפט יקבע את הסכום אותו ישלם החייב כסכום חודשי קבוע; האם החייב יוכל לצאת מן הארץ ובאילו תנאים. מה דין הנכסים שברשות החייב ועוד בקשות רבות, כשלכל בקשה השלכה כלכלית של אלפי שקלים והשלכות אישיות משפחתיות ועוד..  על כן, ישנה חשיבות רבה ומכרעת לפנות ולהיועץ עם עו"ד חדלות פירעון ומחיקת חובות  ייצוג ע"י עורך דין המתמחה בתחום  יכולה לחסוך לחייב סכומי כסף גדולים, וגם להקל משמעותית על החייב בהליך עצמו ברמה היומיומית. על מנת שהפגיעה באורח החיים וההתנהלות הכלכלית תיפגע בצורה המזערית ביותר תוך ניהול כלכלי נכון בדרך לשיקום הכלכלי וההפטר המיוחל.
 
סולמי ושות',  משרד עורכי דין
רח' הארבעה 28, מגדל צפוני קומה 5 תל-אביב 
• טלפון: 076-5384337 פקס: 076-5100712
דוא"ל office@sulami-law.com
FacebookGoogle+YoutubeLinkedin