פירוק חברה על ידי עובדים
לעיתים ובייחוד במהלך ובעקבות משבר הקורונה נקלעות חברות רבות לקשיים מגיעות לחדלות פירעון. ולעיתים קרובות עובדי חברות אלו נותרים בפני שוקת שבורה.מה זכויות אותם העובדים וכיצד יקבלו אותן.
לרוב עם קצת תשומת לב מצד העובדים כשהמעסיק מפסיק לשלם להם את הזכויות באופן סדיר, צובר חובות בהפרשות לקרן פנסיה, והמשכורות אינן משולמות במועד או לא במלואן לרוב זהו סימן שהחברה עומדת בפני חדלות פירעון, באופן שהיא לא תוכל לשלם כי לא יישאר לה כסף. במוקדם או במאוחר החברה תסגור את שעריה והעובדים יישארו ביום אחד ללא שכר, ללא פיצויי פיטורים וללא תשלום גמר חשבון.
לכן במקרים אלו ממולץ לעובד לקבל ייעוץ, הכוונה וייצוג של עורך דין דיני עבודה המתמחה בפירוק חברות וחדלות פירעון. קיימת חשיבות רבה לעניין המועד והזמן הנכון לפעול לקבלת הזכויות.
עובד שכיר, אשר ניתן למעסיקו צו לפתיחת הליכי חדלות פירעון (פשיטת רגל), רשאי להגיש תביעת חוב בגין כספים שלא שולמו לו על-ידי המעסיק כגון: שכר עבודה ופיצויי פיטורים
במקרים מסוימים גם עובדים עצמאים שלא קיבלו את התשלום עבור עבודתם עקב חדלות פירעון של מזמין העבודה או השירות, יוכלו להגיש תביעת חוב לביטוח לאומי בגין תשלומים אלה.
את תביעת החוב יש להגיש לביטוח הלאומי שהוא הגוף שמפצה את העובד במקרה זה.
לאחר כניסת חוק חדלות פירעון ולהבדיל מהמצב בעבר בתיקי חדלות פירעון (פשיטת רגל) שנפתחו אחרי ה-15.09.2019 תביעת החוב לא תיבדק על-ידי בעל התפקיד והטיפול יתבצע במוסד לביטוח לאומי בלבד.
תשלום הגמלה מבוצע בעבור שכר העבודה, ורק לאחר מכן משולמים פיצויי הפיטורים (הפטורים מתשלום מס) עד למקסימום הגמלה הקבוע בחוק.
הגמלה משולמת עד לסכום מקסימאלי של כ-117,000 ש"ח. לסכום הגמלה יתווספו הפרשי הצמדה למדד מיום הווצרות החוב עד יום התשלום בפועל. בנוסף, קיים כיסוי לחוב לקרן פנסיה בסכום של כ-19,000 ש"ח.
****מהגמלה ינוכו מיסי החובה: מס הכנסה, ביטוח לאומי וביטוח בריאות.
מכוון לשא ניתן להגיש תביעות חוב לביטוח לאומי ללא הליך של פירוק החברה.במקרים מסויימים כשהחברה אינה משלמת את הזכויות לעובד כפי שפורטו לעי את פירוק החברה יכול לבקש העובדים עצמם.
לכן חשוב מאד להיוועץ בהקדם האפשרי (ישנה משמעות רבה למועד) ולהיעזר בעורך דין דיני עבודה המתמחה בתחום.
 
סולמי ושות',  משרד עורכי דין
רח' הארבעה 28, מגדל צפוני קומה 5 תל-אביב 
• טלפון: 076-5384337 פקס: 076-5100712
דוא"ל office@sulami-law.com
FacebookGoogle+YoutubeLinkedin